Jak i czym pomalować blaszany garaż

Garaż z blachy ocynkowanej to niedroga, łatwa do postawienia, a zarazem funkcjonalna konstrukcja. Zależy Ci też na tym, aby prezentowała się na posesji w estetyczny sposób i długo zachowała swoje właściwości? Jeśli tak, wykonaj malowanie garażu blaszanego przy pomocy odpowiednich środków oraz technik. Zobacz, jak szybko przeprowadzić ten proces!

Malowanie garażu blaszanego – na co zwrócić uwagę przy doborze farby?

Chociaż blacha ocynkowana jest wytrzymałym materiałem, z biegiem lat traci swój estetyczny wygląd – zwłaszcza poddana intensywnemu działaniu czynników środowiskowych.

W przypadku garażu stojącego na zewnątrz ekspozycja na wilgoć, intensywne promienie słoneczne, zmiany temperatury oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia jest wysoka. Dlatego nawet najlepsze zabezpieczenie przy pomocy odpowiedniej farby do malowania garażu będzie wymagało odświeżenia raz na kilka lat.

Zależy Ci na tym, aby uzyskać dobry poziom krycia, a jednocześnie zabezpieczyć powierzchnię obiektu na dłuższy czas? Jeżeli tak, dobrze zastanów się, czym pomalować garaż blaszany.

Farba do malowania garażu: najważniejsze wymagania

Odpowiednia farba powinna przede wszystkim skutecznie zabezpieczać blachę przed korozją. Aby tak było, musi być:

● odporna na działanie wody i promieni UV,

● mało podatna na mechaniczne uszkodzenie powłoki,

● dobrze przyczepna – tak, aby utworzyła zwartą warstwę ochronną na ocynku.

Pamiętaj też, aby dobrać odpowiedni kolor farby do malowania garażu. Dobrze sprawdza się „klasyka”, czyli np. czerń, czekoladowy brąz czy szary antracyt, ale także bardziej nietypowe odcienie – ciemna zieleń, odcień ceglasty czy brunatno-beżowy. Zadbaj o to, aby barwa garażu dobrze współgrała z kolorem elewacji budynku i innymi elementami aranżacji przestrzeni.

Malowanie garażu – polifarb.lodz.pl
Dobrym sposobem na przyspieszenie malowania jest wykorzystanie techniki natryskowej.

Czytaj też: Jaka farba do betonu w garażu?

Jak pomalować garaż blaszany, żeby nie zajęło to wiele czasu?

Masz niewiele czasu, w którym możesz wykonać malowanie garażu albo po prostu chcesz działać efektywnie? Garaż można pomalować bardzo szybko. Jednak aby tak było, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Wybierz farbę do malowania garażu o krótkim czasie schnięcia

Dobrze, aby w optymalnych warunkach (tj. przy temperaturze ok. 20°C) farba wysychała do poziomu 1. w ciągu maksimum 2,5 godziny lub krócej. Dzięki temu nie ma potrzeby długiego czekania przed aplikacją kolejnej warstwy.

Postaw na malowanie garażu blaszanego metodą natryskową

Natrysk powietrzny czy bezpowietrzny to techniki, które pozwalają szybko i równomiernie pokryć duże powierzchnie blachy ocynkowanej – tak by uzyskać pożądany efekt estetyczny w krótkim czasie. Dlatego warto wybrać farbę, którą można aplikować w ten sposób. W tę charakterystykę wpisują się m.in. gruntoemalie wodorozcieńczalne czy też farby akrylowe.

Wybierz farbę, która nie wymaga wcześniejszego gruntowania

Przy zastosowaniu wielu typów farb do malowania garażu blaszanego istnieje konieczność wstępnego zagruntowania powierzchni. Są jednak takie, przy których można z tego zrezygnować. Dobry przykład to szybkoschnąca gruntoemalia wodorozcieńczalna Metamal. Przed jej nałożeniem wystarczy:

● oczyścić powierzchnię (np. przy zastosowaniu 1-2% wodnego roztworu amoniaku, przy pierwszym malowaniu) i osuszyć ją,

● pozbyć się kurzu i pyłów, a także innych zanieczyszczeń,

● odtłuścić powierzchnię,

● ewentualnie zmatowić blachę, jeżeli wcześniej miała bardzo gładką czy błyszczącą powierzchnię – ten zabieg zwiększy przyczepność farby.

Niewiele więcej pracy wymaga dostępna w bogatej palecie kolorów farba eko-LOWICYN. Ma eleganckie, półmatowe wykończenie i zapewnia uzyskanie trwałej, wyrazistej barwy. Powłoka jest dobrze zabezpieczona przed działaniem promieni UV, przez co nie blaknie w szybkim tempie. Przed jej zastosowaniem zalecane jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie podłoża. Jeżeli malowanie ma charakter renowacyjny, miejsca pozbawione ocynku zaleca się wstępnie zagruntować Metakorem lub Lowikorem-2.

Malowanie garażu blaszanego – jak wykonać prace?

Zastanawiasz się, jak wykonać malowanie garażu blaszanego?

● Zacznij od oceny stanu powierzchni – określ, jak wygląda powłoka, aby dobrać metodę przygotowania podłoża do malowania do jej kondycji.

● Przygotuj powierzchnię – jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, dokładnie umyj ją (np. myjką ciśnieniową) i odtłuść, przeszlifuj papierem drobnoziarnistym i odpyl. Jeżeli stan powłoki jest zły – pozbądź się łuszczącej się farby oraz korozji i zabezpiecz te fragmenty stosownym gruntem lub podkładem.

● Wykonaj malowanie – upewnij się, że powierzchnia garażu jest czysta i sucha. Pracuj w temperaturze max. 25°C. Najlepszym czasem na wykonanie prac jest późna wiosna lub wczesna jesień. Aplikuj farbę cienką warstwą, aby uzyskać jednolitą powłokę.

● Nakładaj kolejne warstwy po upłynięciu zalecanego czasu schnięcia (najczęściej 1-3 h).

Najczęściej wystarczy jeden weekend, aby zakończyć wszystkie prace i odświeżyć wygląd garażu z blachy. Dobierz więc odpowiednie farby, np. w naszym e-sklepie, i przekonaj się, jakie to proste!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady