Jak odnowić starą szafę z drewna – wskazówki

Stare, drewniane szafy bez wątpienia mają swój niepowtarzalny urok. Idealnie komponują się z wystrojem w stylu klasycznym, rustykalnym lub retro. Dodatkowo trudno odmówić im ich solidności. Mimo to z biegiem czasu zawiasy lub uchwyty mogą odmawiać posłuszeństwa, a warstwy nałożonej lata temu farby zaczynają się łuszczyć… Zanim jednak przeznaczysz starą szafę na straty, rozważ jej renowację. Jak ją przeprowadzić? Sprawdź nasze wskazówki!

Kiedy warto przeznaczyć stare szafy do renowacji?

To naturalne, że meble w domu zużywają się i niszczeją przez lata. Jednak dla części osób są to pamiątki rodzinne o sentymentalnej wartości, więc pojawiają się pytania, czy opłaca się i jak odnowić starą szafę, np. czasów z PRL? Przed procesem odświeżania wyglądu zużytych mebli, trzeba obiektywnie ocenić ich realny stan . Jeśli szafa jest bardzo stara i mocno zużyta czy nosi ślady obecności korników, cena renowacji będzie znacznie wyższa. W niektórych przypadkach bardzo mocno zniszczony mebel nie nadaje się do malowania.

Jeśli zaś stan szafy nie jest aż tak dramatyczny, ma przykładowo tylko widoczne sporadyczne zadrapania drewna, dawny kolor stracił blask, zawiasy skrzypią, a uchwyty domagają się wymiany, to warto ją odnowić. Tym bardziej że jest to proces nie tylko tańszy niż zakup nowego mebla, ale – jak twierdzi wielu – daje wiele satysfakcji, a nawet ma walory terapeutyczne.

Ile kosztuje renowacja szafy?

Duże znaczenie ma tu skala zniszczeń oraz elementów podlegających wymianie. W najtańszej wersji, gdy konstrukcja jest niezbyt duża i będzie wymagała tylko odświeżenia koloru, zapłacisz jedynie za farby i akcesoria do malowania. Jest to koszt rzędu 100-200 zł. Oczywiście większe zmiany, na przykład wymiana uchwytów czy doklejenie luster, będą wymagały zwiększenia wydatków o kolejne kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Osobnym kosztem jest też oczywiście czas, który na odnowienie szafy.

Jak odnowić szafę? – przygotowanie do malowania

Odnawianie starej szafy rozpocznij od przygotowania powierzchni. Przede wszystkim opróżnij mebel ze wszystkich znajdujących się w nim rzeczy. Drewno będzie wymagało przeszlifowania w celu usunięcia pozostałości farby, lakieru i wygładzenia nierówności. Kurz, który będzie unosił się przy tej pracy, może wedrzeć się wszędzie. Dlatego najlepiej, gdy masz możliwość wyniesienia szafy na dwór lub do garażu, by tam wykonać tę czynność. Jeśli nie, zabezpiecz znajdujące się w pomieszczeniu pozostałe meble, np. przykryj je folią malarską. Nie zapomnij również o podłodze. Możesz rozłożyć na niej stare gazety lub foliowe worki.

Zanim zaczniesz szlifować szafę, odkręć uchwyty i sprawdź, czy nie trzeba też zdemontować drzwi. Ich usunięcie z zawiasów znacznie ułatwia renowację starej szafy drewnianej. Ściąganie lakieru lub farby musisz przeprowadzić bardzo dokładnie, by nowa warstwa mogła dobrze przylegać do powierzchni. Do szlifowania wykorzystaj papier ścierny lub szlifierkę do drewna. Po zakończeniu tego procesu usuń nadmiar pyłu odkurzaczem i przetrzyj drewno czystą, lekko zwilżoną wodą szmatką. Dopiero gdy powierzchnia jest czysta i sucha, możesz przejść do kolejnych prac.

Renowacja szafy drewnianej – malowanie – polifarb.lodz.pl
Przygotowanie szafy do renowacji wymaga oszlifowania powierzchni. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu z pozostałości lakieru lub starej farby, można przejść do malowania odpowiednią farbą.

Jak odnowić starą szafę drewnianą? – etap malowania

Na oczyszczoną powierzchnię drewnianej szafy możesz bezpośrednio nanieść wodorozcieńczalną farbę akrylową do stolarki budowlanej eko-STOLMAL. Użyj pędzla lub wałka, pamiętając, że dla uzyskania wyrazistego, jednolitego koloru trzeba powtórzyć proces malowania co najmniej dwukrotnie.

Wskazówka:

paradoksalnie najczęściej aplikacji kilku warstw wymagają farby w ciemniejszych kolorach, co wynika z tego, że w swoim składzie mają mniej białego, dobrze kryjącego pigmentu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza decydując się na dobór indywidualnego koloru z mieszalnika (reguła w ta w mniejszym stopniu dotyczy farb w gotowych kolorach). W takich przypadkach rozwiązaniem jest wcześniejsze zastosowanie podbarwionego podkładu.

Eko-STOLMAL – akrylowa emalia wykorzystywana m.in. w renowacji mebli drewnianych
Eko-STOLMAL – akrylowa emalia wykorzystywana m.in. w renowacji mebli drewnianych.

Renowacja starej szafy to również dobry sposób na nadanie wnętrzu całkiem innego wyglądu. Dobrym przykładem jest malowanie mebli na biało z przecierką. Kiedy znudzi Ci się brązowy kolor drewna lub postanowisz zmienić wystrój domu na rustykalny lub prowansalski, zdecyduj się właśnie na takie malowanie. Biały kolor z przecierkami dobrze wpisuje się też w klasyczną estetykę. Wystarczy płaskim pędzlem nałożyć tyle warstw farby, ile zaleca producent i poczekać, by wykonać przecierkę metodą np. tzw. suchego pędzla (czyli ledwie umoczonego w białej farbie).

Opis innych metod wykonania przecierki na starych meblach znajdziesz na naszym blogu we wpisie Jak postarzyć meble z drewna?

Renowacja szafy z płyty MDF – jak przebiega?

Jeśli chcesz odnowić szafę z płyty MDF, musisz wykonać w zasadzie podobne prace, jak przy renowacji mebli drewnianych.

1. Oczyść powierzchnię szafy wodą z detergentem do mycia mebli.

2. Zeszlifuj powierzchnię papierem ściernym.

3. Zastosuj odtłuszczacz i zagruntuj płytę MDF zgodnie z instrukcją na opakowaniu zakupionych preparatów.

4. Nanieś wałkiem podkład, by zwiększyć przyczepność farby nawierzchniowej. Poczekaj, aż wyschnie.

5. Nałóż co najmniej dwie warstwy farby akrylowej, np. z grupy preparatów Polifarb Łódź, przeznaczonych do malowania drewna i materiałów drewnopodobnych.

Odnowienie starej szafy – zakończenie prac

Pamiętaj, że renowacja szafy drewnianej to nie tylko pomalowanie jej głównych elementów. Nie zapominaj o uchwytach, gałkach i zawiasach. Możesz je wymienić na nowe lub również celowo postarzyć. Do części drewnianych użyj preparatów wykorzystanych do malowania całej szafy. W przypadku elementów metalowych polecamy zastosowanie produktów z grupy eko-LOWICYN. Na przykład farba akrylowa do patynowania w złoto-miedzianym odcieniu świetnie będzie wyglądać na okuciach szafy w dawnym stylu.

Eko-LOWICYN do patynowania – emalia akrylowa do tworzenia ozdobnej patyny na meblach
Eko-LOWICYN do patynowania – emalia akrylowa do tworzenia ozdobnej patyny na meblach.

Wszystkie niezbędne produkty do renowacji mebli drewnianych dostępne są w sklepie internetowym Polifarb Łódź. Możesz również znaleźć je w wybranych sklepach stacjonarnych.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady