Czym i jak szybko pomalować starą podłogę drewnianą?

Drewniana podłoga zawsze jest szlachetna i elegancka. To wieloletnia inwestycja, która na pewno się opłaci. Po pewnym czasie może się jednak lekko podniszczyć lub po prostu znudzić. Zamiast ją wymieniać, można pomalować! Wystarczą odpowiednia farba do podłogi, podstawowe narzędzia i trochę wolnego czasu. Dowiedz się więcej!

Malowanie podłogi drewnianej – szybki sposób na udaną metamorfozę

Metamorfoza wnętrza nie zawsze wymaga drastycznych ruchów. Czasami pędzel i puszka farby wystarczą, by wnętrze odmieniło się nie do poznania. Malować można jednak nie tylko ściany. Farba do podłogi drewnianej to rewelacyjny sposób na jej odświeżenie i unowocześnienie. Dzięki niej deski mogą prezentować się znacznie ciekawiej niż jedynie po olejowaniu lub lakierowaniu. Farba może przykryć wszelkie defekty podłogi – plamy, przebarwienia, a nawet ubytki. Pozwala też diametralnie zmienić charakter aranżacji. Co istotne, decydując się na malowanie podłogi drewnianej, wcale nie trzeba poprzestawać na jednolitym kolorze. Ostatnio dość popularne stają się odważne wzory, które idealnie ożywiają wnętrze.

Dlaczego warto odważyć się na malowanie podłogi drewnianej? Z całą pewnością jest to:

● niedrogi sposób na odświeżenie, unowocześnienie i renowację parkietu,

● prosty zabieg remontowy, który można przeprowadzić samodzielnie,

● metoda pozwalająca na uzyskanie bardzo oryginalnych efektów,

● sposób na wprowadzenie koloru do wnętrza.

Farba do malowania podłogi drewnianej przyda się przede wszystkim tym osobom, które chcą przełamać w swoim wnętrzu monotonię i stereotypy. To również dobry sposób na nadanie nowego życia starym klepkom, które nie nadają się już np. do cyklinowania.

Może Cię również zainteresować: Farba do drewna: matowa, półmatowa czy w połysku? Jak wybierać – wskazówki

Czym pomalować podłogę drewnianą?

Malowanie podłogi zawsze wymaga zastosowania odpowiednio dobranego produktu. Jest to w końcu powierzchnia użytkowa, podlegająca różnego rodzaju obciążeniom. Powłoka malarska musi być na pewno odporna na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstawać podczas chodzenia czy przesuwania mebli, a także mycie, szorowanie i detergenty. Ważne, aby farba na podłogę drewnianą tworzyła estetyczną powłokę. Obecnie poszukiwane są przede wszystkim emalie kryjące o matowym lub satynowym wykończeniu. Farba do podłogi powinna być też dobrze przyczepna, nietoksyczna i wygodna w aplikacji.

Jakiego rodzaju produkty spełniają te kryteria? Wielu ekspertów poleca np. farby ftalowe (alkidowe). Są one bardzo odporne i tworzą twardą powłokę. Przeważnie są kryjące i dają gładkie, błyszczące wykończenie, choć można znaleźć również matowe i satynowe farby ftalowe.

Innym dobrym wyborem na pewno będzie emalia chlorokauczukowa. Tego rodzaju produkty tworzą bardzo trwałe powłoki odporne na działanie czynników fizycznych i chemicznych. Tego typu farba do drewnianej podłogi nie zmienia swoich właściwości również pod wpływem promieniowania UV czy też wysokich i niskich temperatur. Może mieć wykończenie błyszczące, matowe lub satynowe.

Malowanie podłogi drewnianej – farba do drewnianej podłogi
Jak malować metal, jeśli wykonane z niego elementy mają nieregularne kształty i wiele zakamarków? Często w takim przypadku najlepiej sprawdza się klasyczny pędzel. To bardzo dobre narzędzie między innymi do renowacji ogrodzenia czy balustrady.

Farba do podłogi drewnianej powinna się wyróżniać wysoką przyczepnością, bardzo dobrą trwałością i odpornością na czynniki fizyczne oraz chemiczne. Odpowiednio dobrana zapewni nie tylko estetyczny, ale również długotrwały efekt.

Czytaj też: Farba akrylowa do mebli – jaką wybrać do pokoju dziecka?

Jak pomalować podłogę drewnianą?

Jak pomalować podłogę drewnianą, gdy wybierzesz już właściwą farbę? Proces nie jest skomplikowany, ale warto pamiętać o dokładności i skrupulatnym przygotowaniu powierzchni. Tylko wtedy gotowa powłoka będzie estetyczna, a także trwała. Nawet najlepsza farba do podłogi drewnianej nie będzie należycie spełniać swojej funkcji, jeśli zostanie zaaplikowana na nieoczyszczony parkiet.

Przed malowaniem podłogi drewnianej

W pierwszej kolejności należy dokonać oceny stanu technicznego podłogi. Jeśli znajdują się na niej stare, łuszczące się powłoki malarskie lub lakiernicze, należy usunąć luźne fragmenty, a następnie zmatowić całość z użyciem szlifierki lub papieru ściernego. Jeśli natomiast znajdują się w niej spore ubytki, należy je wypełnić specjalną pastą (mniejsze rysy bez problemu zamaskuje sama farba do podłogi). Zawsze przed nałożeniem farby należy podłogę zmatowić, a następnie odpylić. Konieczne jest następnie jej umycie i odtłuszczenie. Dopiero tak przygotowana jest gotowa na malowanie.

Przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć wszystkie powierzchnie wokół malowanego obszaru za pomocą taśmy malarskiej i folii (lub ewentualnie starych gazet). Zapobiegnie to trudnym do usunięcia zachlapaniom. Jeśli chcesz pomalować podłogę we wzory, najpierw koniecznie zaplanuj ich ułożenie na całej powierzchni (np. wykonując szkic). Następnie „wyrysuj” go sobie w naturze, wyklejając malowane kształty taśmą. Pomoże to uniknąć kosztownych błędów, zapewniając precyzję odwzorowania Twojego pomysłu.

Aplikacja farby na podłogę z drewna

Farba do podłogi drewnianej może być nanoszona pędzlem, wałkiem lub też profesjonalnym urządzeniem natryskowym. Ważne, aby uprzednio dobrze ją wymieszać. Produkt powinien być nanoszony posuwistymi ruchami wzdłuż słojów, zawsze cienką warstwą. To sposób na to, by powłoka była równomierna.

Zawsze należy się stosować do zaleceń producenta w zakresie ilości nakładanych warstw farby oraz odstępów pomiędzy kolejnymi warstwami. Warto też uprzednio zwrócić uwagę na optymalne warunki podczas nanoszenia – większość farb zachowuje się najlepiej w umiarkowanych temperaturach i wilgotności. Należy pamiętać, że farba do podłogi drewnianej pełną wytrzymałość może uzyskać nawet dopiero po kilku dniach. Dlatego warto wstrzymać się do tego czasu z wnoszeniem i przesuwaniem mebli czy chodzeniem w butach.

Gdzie znaleźć odpowiednie preparaty? Sprawdź nasz sklep internetowy lub poszukaj stacjonarnego punktu sprzedaży Polifarb.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady