Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią?

Wilgoć w domu to bardzo poważny problem. Powoduje nie tylko nieestetyczne plamy i zacieki. Może także naruszać konstrukcję ścian i zagrażać zdrowiu poprzez sprzyjanie rozwojowi pleśni czy grzybów. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by jej uniknąć – to zdecydowanie prostsze i tańsze od późniejszego zwalczania zawilgocenia. Sprawdź, jak i czym zabezpieczyć ścianę przed wilgocią.

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Wilgoć w domu pochodzi przede wszystkim z zewnątrz. Przenika do wnętrz, szczególnie po opadach, przez źle zabezpieczone ściany (wadliwie wykonaną izolację) lub np. uszkodzone rynny. Jest również produkowana przez domowników – np. podczas kąpieli, gotowania czy suszenia prania. Powstawaniu zawilgocenia sprzyja też wadliwy, niewystarczająco wydajny lub nieszczelny system wentylacji.

Odpowiednie zabezpieczenie ścian przed wilgocią od wewnątrz i od zewnątrz to podstawa, jeśli chodzi o unikanie groźnego zawilgocenia. W przeciwnym razie może dochodzić do uszkodzeń muru i powstawania mostków termicznych. Długo utrzymująca się wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą to natomiast idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów takich jak pleśń i grzyby. W ekstremalnych przypadkach może prowadzić nawet do wykształcenia się tzw. syndromu chorego budynku i powstania poważnego zagrożenia zdrowotnego dla jego mieszkańców lub użytkowników.

Sprawdź również: Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor? Zasady

Zabezpieczenie ścian przed wilgocią – kiedy i gdzie jest konieczne?

Zabezpieczenie ścian przed wilgocią jest konieczne zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Większość prac w tym kierunku jest wykonywana podczas budowy. Ich pominięcie lub niedokładne przeprowadzenie zwykle objawia się dość szybko w postaci problemów z wilgocią. Można im zaradzić, ale jest to zdecydowanie trudniejsze od właściwego zapobiegania.

Zabezpieczenie murów przed wilgocią

Na mury przed tynkowaniem zawsze powinno się nanieść impregnat, który stworzy na jej powierzchni barierę dla wilgoci. Impregnat do muru zwykle jest produktem uniwersalnym i nadaje się do nanoszenia zarówno na cegłę, jak i beton. Można nim zabezpieczać również kamień czy tynk mineralny. Nadaje się nie tylko do ścian, ale też np. wylewek i posadzek czy murowanych lub betonowych ogrodzeń. Jest to przezroczysty produkt, który najczęściej aplikuje się metodą natryskową.

Impregnat zapewnia zabezpieczenie ścian przed wilgocią, a także wchłanianiem zanieczyszczeń. Zwiększa ich mrozoodporność, zapobiegając pęknięciom murów. Utrwala naturalną kolorystykę i zapobiega rozwojowi mikroorganizmów bytujących w wilgotnych środowiskach.

Uszkodzenie ściany pod oknem na skutek działania wilgoci - polifarb.lodz.pl
Nieprawidłowo wykonane prace izolacyjne lub związane z zabezpieczeniem murów przed wilgocią mogą powodować bardzo przykre i groźne konsekwencje, w tym uszkodzenie ścian.

Ochrona przed wilgocią w piwnicy

Ochrona przed wilgocią ma też znaczenie w piwnicy – ze względu na tzw. podciąganie kapilarne, czyli nasiąkanie fundamentów wodą. Dlatego właśnie w procesie budowy tak ważne jest odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej (pionowej i poziomej). Jeśli ten etap pominięto lub został on przeprowadzony nieprawidłowo, w piwnicy może występować duży problem z wilgocią. Wówczas należy utworzyć wodoszczelną membranę wzdłuż całego fundamentu lub zastosować jedną z innych skomplikowanych (i drogich) metod uszczelniania.

Zabezpieczenie ścian przed wilgocią od wewnątrz

Nie mniej ważne jest zabezpieczenie ścian przed wilgocią od wewnątrz. Ma to znaczenie szczególnie w tych miejscach, gdzie powstaje najwięcej wilgoci – są to najczęściej łazienki i kuchnie, a także np. pralnie czy suszarnie. Najczęściej podłogi i ściany w tych pomieszczeniach wykłada się płytkami ceramicznymi. Przed pokryciem nimi ścian należy jednak wykonać przeponę wodochronną z ciekłej folii hydroizolacyjnej. Zaaplikowana prawidłowo zapobiegnie wsiąkaniu i gromadzeniu wody.

Coraz częściej płytki w łazienkach czy kuchniach stosuje się jednak wyłącznie do pewnej wysokości ściany, resztę powierzchni wykańczając farbą. W tym przypadku konieczny jest wybór preparatu wodoodpornego. Producenci zwykle określają tego typu emalie jako te przeznaczone do łazienek czy kuchni.

Oczywiście nie można zapominać również o skutecznej wentylacji. Nawet najlepsze zabezpieczenie ścian przed wilgocią może być niewystarczające w przypadku niedrożnej lub źle zamontowanej wentylacji. Warto regularnie sprawdzać jej stan i oczyszczać kratki z kurzu. Absolutnie niedozwolone jest zatykanie otworów wentylacyjnych – zwykle szybko prowadzi to do problemów z zawilgoceniem.

Czytaj też: Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku

Malowanie ścian po zalaniu lub zawilgoceniu

Istnieją również sposoby na „odratowanie” zawilgoconego lub zalanego wnętrza. Po wyeliminowaniu przyczyny występujących problemów można przejść do renowacji ścian. Najpierw należy usunąć uszkodzenia. W przypadku pojawienia się pleśni czy grzybów zwykle oznacza to konieczność zdrapania powłoki malarskiej, a nierzadko również części tynku. Konieczne jest możliwie dokładne oczyszczenie obszaru, a następnie pokrycie preparatem grzybobójczym. Jeśli wskutek działania wody został zniszczony tynk, należy go skuć, oczyścić ścianę drucianą szczotką, zaaplikować środek grzybobójczy, impregnat do muru i po wyschnięciu ponownie otynkować. Dopiero kolejno można przeprowadzić gruntowanie i malowanie.

Czym pomalować ściany z wilgocią?

Konieczne jest zastosowanie specjalnego preparatu. Dostępne są emalie przepuszczające, które pozwalają wodzie odparować już po pomalowaniu. W niektórych przypadkach sprawdzają się też tzw. blokery wilgoci, które nie pozwalają przenikać jej na zewnątrz. Wyzwaniem bywa też malowanie ścian po zalaniu, szczególnie jeśli na jasnej powierzchni powstały ciemne, nieestetyczne zacieki. Wymaga to zastosowania specjalnej farby na plamy i zacieki o zwiększonym kryciu

Po więcej porad w zakresie technik malowania różnych powierzchni oraz zasad doboru wyrobów malarskich zajrzyj na nasz blog.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady