Malowanie elektrostatyczne – na czym polega, zalety, dobór sprzętu [INFOGRAFIKA]

Malowanie można przeprowadzać wieloma różnymi technikami – do nanoszenia farby służą nie tylko pędzle i wałki! W wielu przypadkach, np. przy nieregularnych kształtach i powierzchniach z wypukłościami oraz zakamarkami, najlepiej spisują się metody malowania natryskowego, takie jak malowanie elektrostatyczne. Na czym polega ten proces, jak przebiega i jakie ma zalety? Przeczytaj artykuł i zerknij na podsumowanie umieszczone na infografice.

Malowanie elektrostatyczne – infografika – polifarb.lodz.pl

Sprawdź, gdzie w Twoim mieście kupić farby do malowania metodą elektrostatyczną

Malowanie elektrostatyczne – co to jest?

Malowanie elektrostatyczne to bardzo efektywna, nowoczesna technika. Polega na wykorzystaniu zjawiska elektrostatycznego. Dzięki temu trudniej o metodę, która zapewnia bardziej precyzyjne i równomierne nanoszenie powłoki malarskiej na rozmaite powierzchnie niż malowanie elektrostatyczne. Na czym dokładnie polega ten proces? 

Cząsteczki farby są natryskiwane za pomocą specjalnego urządzenia. Prąd o stałym napięciu i natężeniu sprawia, że są one naładowane ujemnie. Tymczasem malowane przedmioty za sprawą uziemienia są naładowane dodatnio. Wpływa to na powstanie pola elektrostatycznego, które powoduje przyciąganie cząsteczek farby do malowanych powierzchni. Dzięki temu są one równomiernie pokrywane powłoką malarską.

Technikę najczęściej wykorzystuje się z użyciem farb proszkowych, ale możliwe jest również malowanie elektrostatyczne na mokro (z użyciem farb płynnych). Nadaje się ona do wykańczania nawet bardzo dużych obiektów, ponieważ nie wymaga wypiekania powłoki malarskiej w piecu.

Lakierowanie elektrostatyczne – pistolet do malowania proszkowego - polifarb.lodz.pl

Lakierowanie elektrostatyczne wymaga zastosowania specjalnego pistoletu, który rozpyla naładowane ujemnie cząsteczki farby pod ciśnieniem.

Lakierowanie elektrostatyczne – zalety i zastosowanie

Lakierowanie elektrostatyczne wpływa na przyciąganie cząsteczek farby do powierzchni oraz powoduje jej lepsze przyleganie. Dzięki temu ma wiele zalet. To przede wszystkim:

● wygodniejsza praca – szczególnie przy przedmiotach o nieregularnych kształtach,

● szybkie i dokładne malowanie – metoda natryskowa jest szybka, a pole elektrostatyczne umożliwia dokładne pokrycie farbą malowanego elementu,

● równomierne nanoszenie farby – dzięki elektrostatyce warstwy nanoszonej farby są równe,

● oszczędność farby – wysoka precyzja malowania i lepsze przyleganie farby pozwalają zmniejszyć jej zużycie, a tym samym koszt realizacji prac,

● dokładne pokrycie krawędzi, łuków, ostrych zakończeń – czyli elementów, które zwykle są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Ponadto niewielkie elementy można równomiernie pokryć farbą bez obracania, natryskując ją tylko z jednej strony. Wszystko to sprawia, że lakierowanie elektrostatyczne ma zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Świetnie sprawdza się do pokrywania elementów z nierównościami i zakamarkami. W ten sposób bardzo często maluje się np. balustrady i ogrodzenia, szczególnie te o ażurowych konstrukcjach. Dzięki tej technice malowanie siatek, barierek, koszy i rozmaitych elementów infrastruktury czy też małej architektury jest znacznie prostsze. 

Trzeba jednak pamiętać, że metoda nie zawsze sprawdza się idealnie. Problemem może być np. malowanie wewnętrznych, wklęsłych części elementów. Tzw. efekt Faradaya sprawia bowiem, że cząsteczki farby są przyciągane do powierzchni znajdującej się najbliżej. Dlatego wówczas stosuje się malowanie elektrokinetyczne lub inne metody.

Może Cię również zainteresować: Tiksotropia - co to za zjawisko i co ma wspólnego z farbami?

Sprzęt i farby do malowania elektrostatycznego

Malowanie elektrostatyczne wymaga zastosowania zarówno odpowiednich farb, jak i specjalistycznego sprzętu. Urządzenie do malowania natryskowego zawsze ma formę pistoletu podłączanego do źródła sprężonego powietrza. Może być obsługiwane ręcznie lub automatycznie, podłączane do sprężarki lub wyposażone we własny silnik. Przystosowanie do malowania elektrostatycznego wymaga również zastosowania odpowiedniej metody zasilania. Moc powinna być natomiast dostosowana do rodzaju wykonywanych prac – mniejsza jest odpowiednia do malowania niewielkich przedmiotów. Natomiast przy malowaniu dużych elementów wykorzystuje się sprzęt o większej mocy, gabarytach i wydajności.

Pistolet powinien być też dobierany do farby do malowania elektrostatycznego – płynnej lub proszkowej. Najlepsze mają wymienne dysze oraz precyzyjną regulację wysokości strumienia. Dzięki temu nadają się do malowania różnych elementów. Ponadto skuteczne lakierowanie elektrostatyczne wymaga odpowiedniej techniki nanoszenia i warunków pracy. Należy pamiętać o odpowiednim trzymaniu narzędzi i kierowaniu strumienia, prawidłowym uziemieniu elementów oraz unikaniu przeciągów, ekstremalnych temperatur czy wilgotności.

Do malowania elektrostatycznego można wykorzystywać farby o różnym składzie i przeznaczeniu – w tym te wodorozcieńczalne. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa – dowiedz się, gdzie kupić produkty Polifarb.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady