Rdza na dachu – jak się jej pozbyć szybko i skutecznie

Dach jest najbardziej wyeksponowaną i narażoną na działanie niekorzystnych czynników powierzchnią domu. Zmienne temperatury, częsty kontakt z wodą, okresowe silne nasłonecznienie oraz ryzyko uszkodzenia mechanicznego przez piasek, gałęzie czy kamienie niesione wiatrem – wszystkie te czynniki sprawiają, że powierzchnia blachy dachowej może zostać naruszona i być przez to bardziej podatna na proces korozji. Regularne zabezpieczanie zadaszenia oddala moment jej pojawienia się, ale z czasem, każdy właściciel domu stanie przed problemem rdzy na dachu. Jak pozbyć się rdzy z metalu i zabezpieczyć dach przed dalszą degradacją?

Zacznijmy od odpowiedzi na często stawiane pytania – dlaczego w ogóle blacha rdzewieje i rdza na dachu się pojawia?

Dachy przeważnie pokryte są blachą ocynkowaną i jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy ceną a czasem eksploatacji takiego dachu. Korozja chemiczna, która niszczy dachy z blachy polega na bezpośredniej reakcji metalu ze środowiskiem. Narażenia korozyjne wynikają głównie z opadów atmosferycznych (w tym także tzw. kwaśnych deszczów), dużej wilgotności powietrza, zapylenia powietrza pyłami przemysłowymi, szybkich zmian temperatur czy działania promieni UV (nadmierne nasłonecznienie). Cynk tworzy na powierzchni blachy ochronną warstwę antykorozyjną, która ogranicza ich destrukcyjny wpływ tych czynników. Problem korozji pojawia się, gdy warstwa cynku zostanie uszkodzona mechanicznie lub z czasem ulegnie utlenieniu. 

Zardzewiały dach – przygotowanie powierzchni

Prace renowacyjne na dachu są czasochłonne i często utrudnione ze względu na mniej lub bardziej skomplikowany dostęp do jego powierzchni, niemniej ich wykonanie jest co pewien czas konieczne. Warto się do nich starannie przygotować, aby dach wymagał jak najrzadszych interwencji. Od czego zacząć pozbywanie się rdzy z dachu domu?

Oględziny i mycie zardzewiałego dachu

Coroczne przeglądanie stanu pokrycia dachowego (najlepiej robić to na wiosnę) pozwala na dostrzeżenie wszystkich uszkodzeń i ognisk korozji w stanie początkowym. Ich likwidowanie i naprawa mogą być wtedy prostsze niż w przypadku zaawansowanej korozji. 

Przed malowaniem powierzchnię dachu należy każdorazowo umyć. Najlepiej wykorzystać do tego celu myjkę usuwającą wszystkie powierzchniowe zabrudzenia. Radzi sobie ona również z mchem, który potrafi uporczywie powracać jako problem w pielęgnacji dachu. W trakcie mycia szczególnie należy zwrócić uwagę na wszystkie krawędzie, załamania powierzchni, obróbkę kominów etc., czyli miejsca, w których może gromadzić się wilgoć i zanieczyszczenia. Umyty wstępnie dach uwidacznia wszystkie ewentualne ogniska korozji, które należy usunąć.

Jak pozbyć się rdzy na dachu domu?

Przede wszystkim należy podkreślić, że blacha ocynkowana jest doskonałym produktem kryjącym dachy. Ocynk zabezpiecza ją przed korozją, ale nie eliminuje jej w 100%, stąd problem rdzy na dachu, który z czasem może się pojawić pomimo warstwy ocynku.

Zardzewiałe miejsca na dachu należy oczyścić z luźnych fragmentów na powierzchni. Niektóre farby zabezpieczające wymagają jedynie zgrubnego czyszczenia, inne – dokładniejszego usunięcia rdzy. W tym drugim przypadku powierzchnię można doczyścić szlifierką lub papierem ściernym, usuwając możliwie dokładnie ogniska korozji. Można również zastosować środek do usuwania rdzy. „Końcowa” powierzchnia dachu przygotowanego do malowania powinna być odpylona, czysta i sucha. 

Malowanie zardzewiałego dachu

Przy większej korozji warto przed malowaniem właściwym zastosować podkład antykorozyjny Lowikor-2, który obok zabezpieczenia dachu przed rdzą, zwiększa też przyczepność farby nawierzchniowej. Przy mniejszej liczbie ognisk rdzy dachowej, podkład nakłada się jedynie na skorodowane fragmenty zadaszenia. Po odpowiednim związaniu, można przystąpić do malowania właściwego.

Podkład antykorozyjny na zardzewiały dach - polifarb-lodz.pl
Fot. Podkład antykorozyjny polecany przy renowacji zardzewiałego dachu.

W zależności od rodzaju wykończenia dachu, warstwę podkładu przykrywa się gruntoemalią LOWICYN-Sx dla powierzchni błyszczących lub LOWICYN dla uzyskania matowego wykończenia. Obydwie farby tworzą trwałe, dobrze przyczepne powłoki, odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, w tym na promieniowanie UV, co sprawia, że użyte kolory są trwałe (LOWICYN występuje w 20 kolorach), a nałożona farba nie kruszy się i nie pęka. Najlepsze zabezpieczenie uzyskuje się, nakładając farbę w dwóch cienkich warstwach, z zachowaniem odpowiedniego czasu wiązania pomiędzy nimi.

Gruntoemalia na zardzewiały dach wymagający odświeżenia - polifarb.lodz.pl
Fot. Gruntoemalia na dach – wykończenie matowe i błyszczące.

Kiedy bezpiecznie pomalować dach?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ilość potrzebnego czasu jest uzależniona od wielkości dachu, jego kształtu, usytuowania oraz czasu potrzebnego na samo przygotowanie powierzchni.

Malowanie powinno się odbyć w bezwietrzny, ciepły, ale niezbyt słoneczny dzień. Planując prace, należy uwzględnić czas potrzebny na wysychanie kolejnych warstw.

Najczęściej popełniane błędy podczas renowacji dachu

Tego typu prace wymagają wielu przygotowań i nie pozostawiają wielkiego marginesu na błędy, które w krótkim czasie mogą zmusić inwestorów do ponownego malowania lub napraw. Zniszczony czy zardzewiały dach może wymagać kilku dni prac przygotowawczych i malarskich, użycia myjki ciśnieniowej, być może rozstawienia rusztowań czy użycia podnośników. Wszystko zależy od umiejscowienia i rozległości prac. 

Jak pozbyć się rdzy na dachu domu i pomalować go skutecznie? Unikając najczęściej popełnianych błędów...

Niedostateczne oczyszczenie dachu – mycie powinno być przeprowadzone bardzo starannie, a niektóre miejsca muszą być doczyszczone ręcznie. Brud, który pozostaje pod powierzchnią podkładu antykorozyjnego czy farby, może stać się przyczyną późniejszego ogniska rdzy na dachu. Powierzchnia szorstka zawsze łatwiej ulega niszczeniu niż gładka. Należy dążyć, aby blacha przed malowaniem była jak najbardziej wygładzona i czysta. 

Niedostateczne oczyszczenie rdzy na dachu domu – zgrubne usunięcie luźnych fragmentów korozji jest rzeczą niezbędną. Nawet jeżeli farba do malowania dachu, według wskazań producenta, może być użyta na jedynie wstępnie oczyszczoną powierzchnię, lepiej oczyścić ją dokładniej niż pozostawić zbyt dużo skorodowanego materiału. Na pewno przedłuża się w ten sposób trwałość powłoki końcowej.

Brak zastosowania preparatów biobójczych – na północnej połaci dachu zanieczyszczenia biologiczne pojawiają się najczęściej i w największej ilości. Warto zastosować odpowiedni preparat niszczący istniejące mchy, porosty czy glony z powierzchni dachu lub impregnat chroniący przez pewien czas przed pojawieniem się nowych zanieczyszczeń.

Przyspieszanie prac – renowacja zardzewiałego dachu jest pracochłonnym zajęciem, ale wymaga określonego czasu pomiędzy poszczególnymi warstwami. Nie należy tego czasu skracać, chcąc szybciej zakończyć prace. W najlepszym razie właściwości końcowej powłoki osłabia się w ten sposób, w najgorszym – konieczne okazuje się powtórne malowanie.

Niewłaściwe warunki aplikacji farby – dotyczą głównie przedziału temperatury zewnętrznej, w jakiej farba powinna wysychać. Dach z blachy nagrzewa się bardzo szybko. Najlepszą pogodą do malowania takiego zadaszenia jest pogodny (bez silnego nasłonecznienia) lub pochmurny, ale oczywiście bezdeszczowy dzień. 

Nieodpowiednie metody nakładania farby na dach - właściwie dobrane narzędzia lub urządzenia odgrywają znaczącą rolę podczas renowacji dachu. Przykładem może być dach z blachy trapezowej lub inne rodzaje połączeń blachy na dachu, które warto najpierw pomalować pędzlem, a dopiero po wykonaniu tej czynności, kolejne warstwy nakładać np. metodą natryskową.

Jeszcze więcej porad dotyczących usuwania rdzy i renowacji różnych powierzchni dotkniętych korozją znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady