Postarzanie metalu – jak osiągnąć efekt patyny

Patyna, choć jest po prostu wynikiem korozji metalu w wilgotnym powietrzu, tworzy często bardzo malownicze przebarwienia, pokrywając przedmioty czy większe konstrukcje. Ten naturalny nalot – zależnie od składu metalu i zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, może mieć różne odcienie i intensywność, co gwarantuje interesujący i niepowtarzalny efekt. Można na niego poczekać jakieś kilkadziesiąt lat albo... uzyskać efekt patyny, postarzając metal specjalną farbą do patynowania.

Patynowanie metalu i postarzanie go w sposób sztuczny jest obecnie często wykorzystywaną techniką – zarówno w sztuce użytkowej, jak i w budownictwie. Farby do patynowania metalu z powodzeniem wykorzystuje się do oryginalnego ozdabiania drobnych przedmiotów, ale i do postarzania metalu „w nieco większej skali”, nadając w ten sposób ciekawy wygląd ogrodzeniom, dachom czy na przykład elementom małej architektury ogrodowej. Efekt patyny dodaje szlachetności i „buduje historię”, czyniąc z tak ozdobionej rzeczy coś interesującego i niebanalnego, a to jest dziś bardzo w cenie. Jak zatem postarzyć metal, aby szybko pojawiła się na nim tak pożądana patyna?

Postarzanie metalu – farba do patynowania

Najprostszym i najszybszym sposobem jest postarzenie metalu i osiągnięcie efektu patyny przy pomocy (jednej z wielu dostępnych obecnie na rynku) farby do patynowania metalu. Jak zawsze, warto postawić na produkt ekologiczny – bezpieczny dla środowiska naturalnego i nieszkodliwy dla użytkownika. Normy takie spełnia między innymi wodorozcieńczalna farba akrylowa do malowania metalu i postarzania przedmiotów wykonanych także z innych materiałów – eko-Lowicyn. 

Do patynowania metalu (a także elementów z drewna, gipsu, ceramiki czy kamienia) można wybrać jeden z kilku dostępnych kolorów tego preparatu lub – jeśli ktoś ma taką fantazję i umiejętności – wykorzystać więcej różnych odcieni jednocześnie. Do wyboru są: srebrny, złoty, miedziany, złoto-miedziany a nawet turkusowy. 

Postarzanie metalu patyną do metalu.
Fot. Postarzanie metalu patyną do metalu.

Farba nadaje malowanym przedmiotom charakterystyczny dla naturalnych patyn efekt zdobniczy, tworząc przy tym powłokę gładką, elastyczną, odporną na ścieranie oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych (opady deszczu, promieniowanie słoneczne etc.).

Patynowanie metalu – technika i narzędzia

Jak każda czynność „malarska” także „postarzające” malowanie metalu wymaga przed nałożeniem patyny do metalu odpowiedniego przygotowania ozdabianego podłoża. Trzymanie się tej zasady oraz precyzyjne wdrożenie wskazówek producenta wybranej farby do patynowania plus odrobina zdolności manualnych zapewniają osiągnięcie pożądanego efektu.

Przygotowanie metalu do patynowania

● Element przeznaczony do patynowania należy oczyścić i dokładnie wysuszyć.

● Stal, żeliwo, aluminium i miedź trzeba przed nałożeniem patyny do metalu zagruntować przeciwrdzewną farbą poliwinylową, natomiast podłoża ze stali ocynkowanej (a także drewniane czy ceramiczne) można bezpośrednio pomalować farbą do patynowania metalu. 

● Warto pamiętać, że temperatura malowanego podłoża powinna być o kilka stopni wyższa od temperatury punktu rosy oraz o tym, aby patynowanie (jeśli dotyczy ono elementów znajdujących się na zewnątrz) przeprowadzić w suchy, lekko pochmurny dzień.

Patynowanie metalu (postarzanie)

● Farbę do postarzania metalu nakłada się często specjalną techniką zdobniczą, aby osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt patyny. Zazwyczaj dany element maluje się wzdłużnie, pokrywając/uwidaczniając tym samym tylko niektóre jego fragmenty i operując różną grubością powłoki. 

● Ciekawy efekt zdobniczy można uzyskać, nakładając bardzo cienkie warstwy farby eko-Lowicyn do patynowania na podłoże pomalowane wcześniej gruntoemalią strukturalną Lowigraf-Pur. Uzyskane dzięki niej powierzchnie są porowate, nadają wyraźny efekt struktury, dzięki któremu otrzymamy o wiele bardziej naturalny efekt patynowania.

● Jeśli patynuje się niewielkie przedmioty, najlepiej użyć do tego pędzla, przy większych powierzchniach może sprawdzić się wałek lub nawet natrysk.

● W przypadku farby patynującej eko-Lowicyn optymalne jest położenie dwóch do trzech warstw preparatu (w co najmniej dwugodzinnych odstępach czasowych). Farba dobrze trzyma się podłoża. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można ją rozcieńczyć wodą. Przed każdą aplikacją farbę należy bardzo dobrze wymieszać. Preparat dość szybko wysycha na powietrzu i gwarantuje ładny, trwały kolor – efekt patyny. 

***

Na koniec jeszcze ciekawostka oraz piękny przykład naturalnego efektu patyny, znanego na całym świecie – Statua Wolności. Gdy powstała pod koniec XIX wieku miała kolor miedzi, a dziś... jest zielonkawo-niebieska (grynszpanowa) – i taka się właśnie wszystkim podoba.

Obejrzyj koniecznie na nasz wideo poradnik dotyczący patynowania i zdobienia metalu!

A jeśli potrzebujesz więcej ciekawych informacji i porad w zakresie produktów, technologii oraz technik malarskich, zajrzyj na blog Polifarbu Łódź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady