Malowanie basenu betonowego – czym i jak to zrobić

Przydomowe baseny to coraz częstszy widok w Polsce. Najczęściej wykonane są one z betonu, który należy odpowiednio zabezpieczyć, by czynniki zewnętrzne nie miały negatywnego wpływu na konstrukcję zbiornika. Czy malowanie basenu betonowego ma sens? Jak je przeprowadzić i które produkty wybrać, aby osiągnąć pożądane efekty?

Malowanie basenu betonowego – jaka farba będzie odpowiednia?

Wystawione na działanie czynników atmosferycznych, betonowe baseny szybko tracą swoje walory użytkowe i wizualne. Zamiast być ozdobą, szpecą posesję i zniechęcają do kąpieli. Żeby budowla tego typu szybko nie popadła w ruinę, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Jedną z najefektywniejszych metod jest pomalowanie basenu betonowego.

Jako dość specyficzny obiekt, basen wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Uzyskana powłoka musi być: 

trwała, 

odporna na szkodliwe działanie wody i promieniowania słonecznego,

higieniczna.

Istotna jest również jej atrakcyjność. W końcu basen nie tylko służy do kąpieli, ale stanowi też ozdobę posesji. 

Jaka farba do basenu będzie najlepszym wyborem?

Na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań dedykowanych zbiornikom wodnym wystawionym na działanie czynników zewnętrznych. Do kategorii produktów tego typu zaliczyć można m.in. farbę Wodnik. Od lat cieszy się ona dużą popularnością wśród użytkowników. To szybkoschnąca farba chlorokauczukowa, która dobrze kryje i daje półmatowe, gładkie wykończenie. Jej największym atutem jest jednak to, że zwiększa odporność betonu na szkodliwe działanie wody i czynników atmosferycznych.

Niezależnie od marki farba do malowania basenów betonowych powinna tworzyć powłokę, która redukuje możliwość powstawania zabrudzeń, np. poprzez ułatwienie ich spłukiwania wodą. Zwiększa to poziom higieny w zbiorniku. Ważne jest również to, aby charakteryzowała się dobrą przyczepnością do podłoża.

Farba do betonu wodoszczelna

W przypadku basenów dobrze sprawdza się farba do betonu wodoszczelna. Jedną z jej właściwości jest redukcja nasiąkliwości powierzchniowej podłoża. W efekcie minimalizuje ona przenikanie wody w głąb konstrukcji, a co za tym idzie wydłuża jej żywotność.

Malowanie basenu betonowego – jak odpowiednio zabezpieczyć nowy zbiornik?

Żeby odpowiednio zabezpieczyć nowy basen, nie wystarczy wybrać odpowiednią farbę do basenu betonowego. Niezwykle ważną kwestią jest bowiem również właściwe przygotowanie podłoża do malowania. Nawet najlepszej jakości preparat nie zda egzaminu, jeśli powierzchnia basenu nie będzie spełniać określonych wymogów.

Co ważne, do prac przygotowawczych można przystąpić dopiero po całkowitym stwardnieniu betonu, czyli po upływie minimum 28 dni od jego wylania. 

Czynności do wykonania przed malowaniem basenu

1. Wyrównanie powierzchni i uszczelnienie basenu

Ostre krawędzie i wypukłości należy skuć lub zeszlifować, a większe rysy, ubytki oraz wklęśnięcia trzeba wypełnić zaprawą. W tym przypadku warto zastosować dedykowane temu celowi bezskurczowe zaprawy polimerowo-cementowe. Wystrzegać należy się natomiast używania preparatów silikonowych, szkła wodnego oraz innych silnie alkalicznych środków. Mogą one bowiem sprawić, że farba do basenu betonowego będzie charakteryzować się mniejszą przyczepnością i trwałością.

2. Umycie powierzchni basenu przed malowaniem

Po wyschnięciu zaprawy należy dokładnie umyć powierzchnię basenu. W tym celu warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Strumień wody pod ciśnieniem 8-10 MPa usunie brud, kurz oraz wszelkie cząsteczki materiałów, które nie są związane z podłożem.

3. Zagruntowanie powierzchni betonowego basenu.

Gdy niecka basenu całkowicie wyschnie, można przystąpić do jej gruntowania. Zmniejszy ono nasiąkliwość podłoża oraz zwiększy przyczepność i trwałość powłoki malarskiej. W przypadku basenów dobrze sprawdza się impregnat do gruntowania chemoodporny. Nadaje on powierzchni pożądane właściwości. Preparat należy nakładać pędzlem, wałkiem lub agregatem malarskim dwukrotnie, zachowując pomiędzy poszczególnymi warstwami jednodniowy odstęp.

Malowanie basenu betonowego

Po wyschnięciu impregnatu gruntującego pora na malowanie basenu. Dobrym rozwiązaniem jest wspomniana już wcześniej farba do basenu Wodnik. Tworzy ona wytrzymałą i atrakcyjną powłokę, która chroni beton przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Cechuje się również dużą trwałością kolorów. Farbę należy aplikować pędzlem lub wałkiem, a w przypadku dużych powierzchni agregatem malarskim. Jeśli istnieje taka potrzeba, basen można pomalować dwukrotnie. Przed położeniem drugiej warstwy należy jednak odczekać, aż ta pierwsza wyschnie.

Brązowo-czerwona farba chlorokauczukowa do żeliwa
Fot. Basen przed malowaniem trzeba wyczyścić – najlepiej myjką ciśnieniową.

Renowacja basenu – jak odnowić stary obiekt?

Nawet najlepiej zabezpieczone baseny z czasem tracą swoje walory użytkowe i wizualne, przez co wymagają renowacji. Aby basen atrakcyjnie wyglądał i spełniał swoje funkcje, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Jeżeli zbiornik nie jest bardzo zniszczony, wystarczy zdjąć starą farbę za pomocą drucianej szczotki, szlifierki lub metodą piaskowania.
Następnie nieckę należy dokładnie wypłukać wodą pod ciśnieniem, najlepiej 2 lub 3 razy. Zabieg ten pozwala pozbyć się alg wodnych, zanieczyszczeń, kurzu oraz pyłu. Po wyschnięciu niecki można nałożyć impregnat gruntujący, a w dalszej kolejności farbę do malowania betonowych basenów.
Jeżeli zbiornik jest bardzo zniszczony, wówczas renowacja basenu obejmuje szerszy katalog działań. Konieczne jest m.in. usunięcie wszelkich pęknięć, szczelin, odprysków i ubytków podłoża oraz nałożenie zaprawy polimerowo-cementowej. W niektórych przypadkach wymagane jest odkucie zniszczonego betonu, a nawet usunięcie korozji ze zbrojenia. Każda ta czynność wydłuża czas renowacji basenu, jest jednak konieczna, jeżeli obiekt ma być użytkowany.

***
Malowanie basenu betonowego nie jest trudną czynnością. Wymagające jest natomiast odpowiednie przygotowanie podłoża. Dzięki temu zyskuje się pewność, że uzyskana powłoka będzie atrakcyjna, trwała i odporna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Ważny jest również optymalny dobór farby do basenu. Na szczęście na rynku nie brakuje produktów, które doskonale sprawdzają się w przypadku betonu wystawionego na działanie wody i promieniowania słonecznego.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady