Metalowe elementy większej i małej architektury są niemal wszędzie. Ogrodzenia, bramy, rynny, ławki, stojaki na rowery, ocynkowane połacie dachu, a nawet stalowe konstrukcje budowlane to coś, co wymaga regularnej konserwacji. Zardzewiała blacha zadaszenia czy skorodowany płot nie tylko kiepsko się prezentują, ale też tracą swoje właściwości funkcjonalne, a nawet mogą stwarzać potencjalne zagrożenie w swoim otoczeniu. Jak zatem do tego nie dopuścić? Do pierwszego malowania lub renowacji przydaje się dobra farba podkładowa do metalu.
Specjalistyczne farby podkładowe do metalu – sprawdź ofertę Polifarb Łódź
Podkład antykorozyjny + farba czy farba antykorozyjna bezpośrednio?
Metal potrzebuje okresowego zabezpieczania przed jego głównym wrogiem — korozją. Tradycyjny sposób malowania wymaga położenia na metalowy element najpierw warstwy podkładowej, która chroni przed rdzą i zwiększa przyczepność farby kryjącej. Potem dopiero nakłada się warstwę farby nawierzchniowej, dającą końcowy efekt wizualny – kolor i fakturę.
Obecnie, spośród wielu dostępnych na rynku nowych rozwiązań, coraz chętniej wybierane są preparaty łączące te funkcje i oszczędzające wiele czasu przy malowaniu. Farby podkładowo-nawierzchniowe, tzw. gruntoemalie, pozwalają na jednoczesne zapewnienie ochrony antykorozyjnej i uzyskanie pożądanego wykończenia powierzchni.
Kiedy metal wymaga użycia podkładu?
Farba podkładowa do metalu jest potrzebna w różnych sytuacjach, aby zapewnić trwałość i odpowiednie właściwości powłoki malarskiej. Poniżej opisujemy najważniejsze przypadki, kiedy należy ją zastosować.
1. Przy powierzchniach metalowych wcześniej niemalowanych
W przypadku malowania powierzchni metalowej, która nie była jeszcze nigdy pokrywana farbą — osobna warstwa podkładu jest szczególnie zalecana. Podkładowa farba antykorozyjna tworzy barierę ochronną przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi, co zapobiega rdzewieniu. Jest niezbędna przy malowaniu:
● Stali surowej,
● Żeliwa,
● Metali narażonych na działanie wody lub wilgoci.
2. Przy powierzchniach metalowych śliskich i gładkich
Farba podkładowa zwiększa przyczepność warstwy końcowej do powierzchni metalowej.
W niektórych sytuacjach wskazane jest nawet zastosowanie dwóch warstw farby podkładowej do metalu – w odstępach czasu przewidzianych przez producenta.
3. Gdy konieczne jest wyrównanie i wygładzenie powierzchni metalu
Podkład pomaga zniwelować drobne nierówności i ułatwia równomierne nałożenie farby nawierzchniowej. Jest to ważne w przypadku metalu, który był szlifowany lub miał wcześniej powłoki malarskie.
4. Gdy trzeba oddzielić od siebie reaktywne warstwy farby
Niektóre farby nawierzchniowe mogą wchodzić w niekorzystne reakcje chemiczne z powierzchnią metalu oraz między sobą nawzajem. To prowadzi do problemów z przyczepnością, odspajania powłoki lub powstawania defektów na malowanej powierzchni, np. pęcherzy lub odbarwień. Przykładowo w taką niepożądaną interakcję mogą wchodzić farby nitrocelulozowe aplikowane na farbę akrylową. Zastosowanie podkładu izolującego neutralizuje tę interakcję i pozwala na trwałe nałożenie farby nawierzchniowej.
5. Gdy chcemy poprawić trwałość malowania
Bez odpowiedniego podkładu farba nawierzchniowa może szybciej się łuszczyć, ścierać lub odspajać, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu lub przy aplikacji na zewnątrz budynków, i/lub ekspozycji na trudne warunki środowiskowe, np. w środowisku przemysłowym (przy silnie zanieczyszczonej atmosferze) lub nadmorskim (obecność soli w powietrzu).
6. W przypadku malowania powierzchni wcześniej malowanych
Jeśli stare powłoki są w złym stanie, farba podkładowa pomoże w stworzeniu nowej, stabilnej warstwy bazowej przed nałożeniem farby nawierzchniowej.
7. Gdy elementy metalowe są użytkowane na zewnątrz
Metalowe konstrukcje znajdujące się na zewnątrz (czyli elementy narażone na różne warunki atmosferyczne) są lepiej zabezpieczone przed rdzą, jeśli pokryte są one oddzielną warstwą farby gruntującej do metalu. Hale stalowe, elementy konstrukcyjne budynków, metalowe urządzenia, dźwigi etc. nieustannie poddawane zmiennej temperaturze powietrza i wilgotności, wymagają szczególnie starannego pokrycia warstwą antykorozyjną (przed nałożeniem warstwy końcowej) wszystkich spawów, łączeń, wkrętów, śrub itp. Zastosowanie podkładu, odpowiedniego do rodzaju powierzchni (żeliwo, stal, aluminium, ocynk), opóźnia procesy korozji oraz znacznie poprawia przyczepność farby, pozwalając na uzyskanie trwałej, odpornej powłoki.

Fot. Miejsca o skomplikowanym kształcie wymagają szczególnej uwagi przy zabezpieczaniu podkładem, ponieważ to właśnie w nich najczęściej gromadzi się woda, zanieczyszczenia i w efekcie powstają nowe ogniska korozji.
Jak wybrać właściwą farbę gruntującą do metalu?
Malowanie metalowych powierzchni to zadanie, które wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniego przygotowania. Kluczowym etapem tego procesu jest wybór właściwej farby gruntującej, która zapewni trwałość powłoki oraz skuteczną ochronę przed korozją. Jak zatem dokonać właściwego wyboru spośród szerokiej gamy dostępnych produktów? Oto kilka kluczowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę.
Przeczytaj również: Czym i jak pomalować balustradę balkonową z metalu?
Rodzaj metalu
Kluczowym kryterium wyboru jest rodzaj malowanego metalu. Niektóre z farb przeznaczone są do konkretnej powierzchni typu stal i żeliwo, jest też specjalna farba na blachę ocynkowaną, natomiast inne nadają się do malowania wielu różnych powierzchni
Właściwości
Ochrona antykorozyjna to w przypadku metali must-have każdej farby podkładowej, jednak w szczególnych sytuacjach wymagane są również dodatkowe właściwości. Można więc znaleźć specjalistyczne farby, które mają np. zdolność wyrównywania powierzchni (wypełniania większych rys), posiadają zwiększoną odporność na wysoką temperaturę lub tworzą powłoki o zwiększonej twardości.
Dobra przyczepność do malowanego podłoża powinna być cechą obowiązkową każdej farby podkładowej do metalu, ale malując większe powierzchnie, zawsze warto zrobić próbę, czy w konkretnej sytuacji, dana przyczepność jest zadowalająca, ponieważ to od niej w największym stopniu zależy powodzenie całego zabezpieczenia.
Dobra farba gruntująca do metalu powinna również być do pewnego stopnia wodoodporna oraz wytrzymała na czynniki mechaniczne i wahania temperatur, choć nie jest to wymóg konieczny, bo jest ona pokrywana warstwami farb nawierzchniowych.
Na koniec warto się upewnić, że wybrany produkt cechuje się szybkim czasem schnięcia (aby zmaksymalizować tempo prac przy zachowaniu jakości wymalowania) oraz nie zawiera ołowiu i innych substancji szkodliwych, np. chromianów.
Kolor
Farby gruntujące do metalu zazwyczaj występują w kilku kolorach, więc można je dopasować (orientacyjnie) do końcowej farby nawierzchniowej, ułatwiając sobie tym samym uzyskanie docelowego efektu kolorystycznego. Popularne są kolor szary i czerwony tlenkowy (tzw. minia).
Właściwe przygotowanie powierzchni do gruntowania
To niezbędny warunek trwałego zabezpieczenia metalu przed rdzą. Powierzchnia malowana powinna być czysta, odtłuszczona i sucha. Stare, łuszczące się, pękające i luźne powłoki malarskie (jeżeli takowe są) należy koniecznie usunąć. Całą powierzchnię trzeba zmatowić (przy pomocy papieru ściernego, szlifierki, szczotek drucianych itp.), zwiększając odpowiednio jej przyczepność. Powierzchnie zardzewiałe należy oczyścić. Niektóre farby podkładowe można położyć na lekko skorodowane powierzchnie, jednak w każdym przypadku powinny one zostać pozbawione luźnych fragmentów, odpylone i osuszone.
Możliwe, że to też Cię zainteresuje: 3 sposoby malowania metalu – który wybrać? Porównanie
Malowanie każdej – bez wyjątku – powierzchni powinno być realizowane zgodnie z zaleceniami producenta preparatów i farb, które się stosuje, ze szczególnym uwzględnieniem technologicznych przerw potrzebnych do wyschnięcia i związania danej warstwy z pokrywaną nawierzchnią. Warto pamiętać również, żeby nie zwlekać zbyt długo z położeniem nawierzchniowej farby kryjącej po zagruntowaniu danego elementu i odczekaniu czasu wskazanego przez producenta. Farba gruntująca nie jest bowiem odporna na długotrwałe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych czy mechanicznych, dlatego nie powinna być ona na nie wystawiona dłużej, niż to konieczne.
Szukasz niezawodnej farby podkładowej do metalu? Koniecznie sprawdź listę sklepów, w których ją znajdziesz.