Farba do dachu na rdzę – przygotowanie, produkty, zasady prawidłowej aplikacji

Farba do dachu na rdzę – przygotowanie, produkty, zasady prawidłowej aplikacji

Rdza to największy wróg metalu. Powoduje nieodwracalne zniszczenia i stopniowo się rozprzestrzenia, niszcząc strukturę materiału. Dlatego trzeba się z nią rozprawiać sprawnie i skutecznie. Farba do dachu na rdzę zapobiega rozprzestrzenianiu się korozji i powstawaniu nowych ognisk. Jak ją aplikować, aby prawidłowo spełniła swoje zadanie?

Farba do dachu na rdzę – jak wybrać?

Przy malowaniu jakichkolwiek elementów metalowych najlepiej jest stosować produkty o właściwościach antykorozyjnych. Dotyczy to też dachu. Farba do dachu na rdzę powinna jednak spełniać również inne kryteria, dzięki którym stworzy na powierzchni trwałą i estetyczną powłokę. 

Najważniejsze cechy, jakie powinna mieć farba na dach na rdzę, to:

elastyczność – blacha kurczy się i rozszerza pod wpływem zmian temperatury, a zatem farba, która nie jest odpowiednio elastyczna, może szybko zacząć pękać;

odporność na warunki atmosferyczne – a w szczególności na promieniowanie UV, które może prowadzić do kredowania powłoki (blaknięcia i proszkowania);

przyczepność do podłoża – farba do dachu na rdzę musi być przystosowana do stosowania na powierzchniach metalowych i odpowiednio przyczepna, ponieważ wpływa to na trwałość gotowej powłoki;

szczelność – powłoka, jaką tworzy farba, musi być też szczelna, aby nie dopuścić do kontaktu metalu z powietrzem, wodą i innymi szkodliwymi czynnikami;

krótki czas schnięcia – ze względu na narażenie powierzchni na warunki atmosferyczne farba dachowa na rdzę powinna wysychać możliwie szybko;

dobre krycie – farba o dużej sile krycia wymaga aplikacji mniejszej liczby warstw. Przy tak dużych powierzchniach malowania jak połacie dachowe przekłada się to na znaczące oszczędności – pozwala zredukować koszty na materiały i robociznę.

Do malowania dachów świetnie sprawdzą się wszystkie farby z serii LOWICYN. Znajdziesz wśród nich preparaty rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, a także gruntoemalię, którą można nanosić bezpośrednio na oczyszczoną powierzchnię dachu. Produkty są też dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i wielu wykończeniach.


Czytaj także: Farba na dach - 5 najważniejszych cech dobrej farby do dachu z blachy 


Farba do dachu na rdzę powinna być dobrze kryjąca i przyczepna. Dzięki temu malowanie jest łatwiejsze, a jego efekty trwalsze. Tworzona przez nią powłoka powinna być natomiast dość gruba, elastyczna i szczelna.

Farba do dachu na rdzę – jak przygotować powierzchnię?

Nawet najlepsza farba do dachu na rdzę nie pomoże bez odpowiedniego przygotowania powierzchni do malowania. Dach musi być idealnie czysty, odtłuszczony i suchy. Należy też usunąć wszelkie ogniska rdzy, a czasami także stare powłoki malarskie. Jak powinien wyglądać cały proces krok po kroku?

1. Mycie dachu – najpierw usuń wszelkie widoczne zanieczyszczenia, których na dachu może być naprawdę dużo. Najlepiej sprawdzi się przy tym myjka ciśnieniowa, choć możesz też wykorzystać wodę i szczotkę.

2. Sprawdzenie starych powłok – następnie sprawdź, czy na dachu dobrze trzyma się stara farba. Jeśli się łuszczy, należy dokładnie usunąć wszelkie luźne fragmenty. Przyczepność starej powłoki do podłoża możesz sprawdzić szpachelką lub za pomocą taśmy klejącej (kawałek mocnej taśmy należy przykleić do powłoki, a następnie oderwać zdecydowanym ruchem).

3. Usunięcie zanieczyszczeń biologicznych – jeśli na dachu był mech lub porosty, warto zastosować specjalny preparat, który pozwoli pozbyć się ich pozostałości. Zarodniki pozostają bowiem na powierzchni nawet po czyszczeniu myjką ciśnieniową.

4. Usunięcie rdzy – przed nałożeniem nowej farby trzeba usunąć wszelkie ogniska rdzy. Możesz zastosować metody mechaniczne (druciana szczotka, szlifierka itp.) albo chemiczne (specjalny środek wiążący rdzę i hamujący jej rozwój, np. TOP-KOR). Środek chemiczny warto zastosować szczególnie przy zaawansowanej korozji. 

5. Odpylenie, odtłuszczanie i osuszenie – farba do dachu na rdzę nie ma szans, aby dobrze przylegać i stworzyć trwałą powłokę, jeśli nie odpylisz i nie odtłuścisz dobrze powierzchni przed malowaniem. Należy do tego zastosować szczotkę/odkurzacz przemysłowy oraz detergent dekarski lub inny odtłuszczacz przeznaczony do metalu. Farbę aplikujemy wyłącznie na suchą powierzchnię.


Dach jest idealnie czysty i suchy? Możesz przejść do gruntowania i nakładania farby do dachu na rdzę. 


Polecamy także: Jak i czym umyć dach przed malowaniem? 


Farba do dachu na rdzę – jak ją aplikować?

Odpowiedni dobór farby do dachu na rdzę to 1/3 sukcesu. Za kolejną 1/3 odpowiada prawidłowe przygotowanie podłoża do malowania. Ostatnim elementem układanki jest natomiast aplikacja. Jakie czynniki trzeba przy tym wziąć pod uwagę?

Odpowiednie warunki do malowania dachu

Należy wziąć pod uwagę czas na samo malowanie oraz schnięcie farby i upewnić się, że rezultatów Twojej pracy nie zniweczą opady. Ponadto farba do dachu na rdzę nie może być nakładana, gdy jest za gorąco lub za wilgotno ani aplikowana na rozgrzaną powierzchnię. Dlatego latem najlepiej jest zaplanować prace na wczesny poranek. Koniecznie sprawdź zalecenia producenta farby co do optymalnych warunków atmosferycznych i się ich trzymaj.

Prawidłowa kolejność aplikacji poszczególnych preparatów

Nie można również zapominać o prawidłowej kolejności nakładania produktów. Farba do dachu na rdzę powinna być aplikowana na uprzednio zagruntowaną powierzchnię – chyba że wybierzesz gruntoemalię, czyli produkt typu „dwa w jednym”. Jakie są polecane kombinacje produktów?

Gruntoemalię możesz stosować solo lub w kombinacji z innymi produktami. Sprawdza się bowiem zarówno jako grunt, jak i jako farba nawierzchniowa.

Farby z serii LOWICYN stosuj nawierzchniowo, uprzednio gruntując miejsca oczyszczone z rdzy.

Bezpośrednio na rdzę możesz zastosować odrdzewiacz TOP-KOR, a następnie farbę z serii LOWICYN.

Farbę eko-LOWICYN można nakładać po uprzednim zagruntowaniu miejsc, w których wystąpiła korozja preparatem takim jak METAKOR lub METAMAL.

Czym aplikować farbę dachową na rdzę? To już zależy od Ciebie. Nasze produkty są przystosowane do nakładania pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Malowanie natryskowe jest stosowane najczęściej, jako najszybsza i najbardziej oszczędna metoda. Pamiętaj jednak, by w tym przypadku sprawdzić najpierw sposób rozcieńczania produktu do malowania natryskowego podany na jego etykiecie.


Potrzebna Ci farba do dachu na rdzę? A może poszukujesz innych sprawdzonych produktów do malowania? Zajrzyj do naszego e-sklepu lub sprawdź listę dystrybutorów Polifarb Łódź – zapraszamy!