Jak usunąć rdzę z metalu? Preparaty na rdzę — gotowe i… domowe

Proces korozji jest głównym problemem, z jakim borykają się właściciele wszystkich metalowych konstrukcji, a zwłaszcza tych, które podlegają nieustannemu działaniu warunków zewnętrznych. Pomimo iż pojawienie się rdzy jest nieuniknione, można to zjawisko skutecznie opóźniać, by ochronić stal przed korozją. Z pomocą przychodzą specjalistyczne preparaty na rdzę, oraz szereg wspomagających środków mechanicznych, a także domowych sposobów na walkę z rdzą. Podpowiadamy, jak usunąć rdzę z metalu.

Jak usunąć rdzę z powierzchni metalu?

Do wyboru jest wiele sposobów, a zdecydowanie się na jeden z nich trzeba poprzedzić oględzinami skorodowanej powierzchni. W zależności od jej stanu, można zastosować metodę mechaniczną, dzięki której (na przykład przy pomocy szlifierki, papieru albo waty ściernej), wstępnie oczyści się metal z rdzy. Preparaty przemysłowe również szybko wiążą wierzchnią warstwę korozji na drodze reakcji chemicznej. Podobnie działają domowe sposoby, choć te należy traktować raczej jako pomocne przy odrdzewianiu niewielkich przedmiotów lub powierzchni.

Efekt piaskowania metalu w celu oczyszczenia go z rdzy.
Jak usunąć rdzę z powierzchni metalu? Piaskowanie dokładnie oczyszcza metal z rdzy (na zdjęciu widać stalowy element wypiaskowany do połowy i w połowie do dalszej obróbki).

Jak mechanicznie oczyścić metal z rdzy

Papier i waty ścierne sprawdzają się w przypadku początkowych, niewielkich ognisk korozji. Większe powierzchnie znacznie wygodniej czyścić mechanicznie, przy użyciu szlifierki ze specjalną końcówką (drucianą szczotką) lub poddać je piaskowaniu. Ta ostatnia metoda jest wysoce skuteczna, jednak niedostępna dla domowego, prywatnego użytku. Piaskowane są najczęściej przemysłowe konstrukcje stalowe, wielkogabarytowe, metalowe zbiorniki, hale i tym podobne.

Uwaga! Warto pamiętać, że mechaniczne usuwanie rdzy pozostawia ślad w postaci porysowanej powierzchni. Jeżeli jest ona przeznaczona do powtórnego malowania — delikatne rysy nie przeszkadzają, jeżeli natomiast wyeksponowana ma pozostać naturalna powierzchnia metalu — lepiej zastosować odrdzewianie chemiczne.

Jak chemicznie oczyścić metal z rdzy?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na rdzę. Zazwyczaj są one uniwersalne, przeznaczone do czyszczenia różnych metali. Oprócz chemicznego wiązania korozji, działają ochronnie na odrdzewianą powierzchnię, tworząc barierę uniemożliwiającą wnikanie wilgoci i opóźniającą tym samym pojawianie się nowych ognisk. Wiele z nich można stosować nawet na niedokładnie oczyszczone elementy, co jest bardzo użyteczne w przypadku skomplikowanych konstrukcyjnie lub trudno dostępnych miejsc, jak kraty, przęsła ogrodzeniowe (zwłaszcza kute, z dużą ilością zdobień), ostre kąty etc.

Preparat odrdzewiający TOP-KOR Polifarb Łódź w białej plastikowej butelce
Top Kor Polifarb Łódź to przykład specjalistycznego preparatu na rdzę, który stosuje się do konstrukcji i elementów ze stali, stali ocynkowanej i żeliwa. Charakteryzuje się silnym działaniem penetrującym, dzięki temu skutecznie chroni przed rdzą szczeliny i pęknięcia występujące na odnawianej powierzchni.

Wybierając preparat na rdzę, warto sprawdzić jego konsystencję. Płyn często bywa bardziej wydajny, jednak na niektórych elementach (na przykład na pionowych) lepiej i wygodniej zastosować preparat w formie żelu. 

Nakładanie pędzlem preparatu na rdzę na skorodowaną powierzchnię.
Usuwając chemicznie rdzę z powierzchni metalu, należy pamiętać o odzieży ochronnej. Preparaty odrdzewiające działają bowiem drażniąco na skórę i drogi oddechowe.

Domowe sposoby na odrdzewianie

Wykorzystanie powszechnie dostępnych składników jest od lat z powodzeniem stosowane do walki z niewielkimi ogniskami korozji. Niemal wszystkie sposoby domowe działają na zasadzie reakcji chemicznej, powodując złuszczenie warstwy utlenionej stali. 

Soda oczyszczona kontra rdza

Wymieszana z niewielką ilością wody i nałożona w postaci pasty na ognisko korozji, po krótkim czasie (mniej więcej po kilkunastu minutach) powoduje, że rdza znika. Tak przygotowaną pastą można również szczotkować zardzewiałą powierzchnię (zużycie sody będzie wtedy mniejsze).

Ocet i kwasek cytrynowy 

Powszechnie używane w kuchni pomagają również pozbyć się korozji, jednak nadają się do zastosowania w przypadku przedmiotów, które można zanurzyć w roztworze i pozostawić tak co najmniej na kilkanaście godzin. Po wyjęciu z roztworu kwasu (octowego lub cytrynowego) zardzewiałą powierzchnię (pozostałą rdzę) należy oczyścić szczotką. 

Coca-cola… coś jest na rzeczy

Jak usunąć rdzę z metalu? Coca-colą! Traktowana tu jako oddzielna kategoria, ze względu na krążące opowieści dotyczące jej właściwości rozpuszczających, tak naprawdę powinna znaleźć się w jednej grupie z kwaskiem cytrynowym i octem – a to za sprawą zawartości kwasu ortofosforowego, który jest składnikiem tego popularnego napoju. To właśnie on likwiduje ogniska korozji, ale tylko pod warunkiem, jeżeli zardzewiały przedmiot pozostaje wystawiony wystarczająco długo na jego działanie. 

***

Warto pamiętać, że samo usunięcie rdzy z powierzchni metalu nie jest wystarczające do jego ochrony przed ponownym zniszczeniem, a odzyskany dawny blask zniknie w dość krótkim czasie, jeżeli przedmiot nie zostanie właściwie zabezpieczony przed kolejną korozją. Jeśli od początku celem jest usunięcie rdzy i powtórne pomalowanie powierzchni, najlepiej zerknąć na bogatą ofertę farb nawierzchniowych, które łączą w sobie funkcje antykorozyjne z barwnym wykończeniem. Niektóre z nich są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu, bo wymagają jedynie zgrubnego oczyszczenia powierzchni.

Gruntoemalia na rdzę Stal-Kor Polifarb Łódź w czerwonej puszce
Na rynku znajdziemy specjalistyczne produkty, takie jak np. STAL-KOR Polifarb Łódź, łączące w sobie właściwości preparatów odrdzewiających z barwnym, dekoracyjnym wykończeniem powierzchni (tzw. gruntoemalia). 

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady